top of page

REBOZO – JAK JSEM OBJEVILA KOUZELNÝ ŠÁTEK NA PODVAZOVÁNÍ BŘÍŠKA NEJEN V TĚHOTENSTVÍ

  • Obrázek autora: Veronika Homola
    Veronika Homola
  • 23. 4. 2021
  • Minut čtení: 6

Přibližně do 6. měsíce těhotenství jsem na váze příliš nenabrala. Potom nastal zlom a najednou jsem nabírala téměř kilo týdně. Ve 30. týdnu těhotenství jsem už měla o 10 kg více oproti původní váze. Náhlý nárůst hmotnosti se zákonitě musel podepsat na mé fyzičce. Začala mne bolet žebra, pálit kůže na temenu bříška a cítila jsem nepříjemný tlak v oblasti solar plexus. Nikdy jsem o ničem podobném dříve neslyšela a chytrý Google radil, že se jedná o zcela běžnou záležitost v těhotenství, která později odejde až když začne miminko sestupovat do porodních cest. Takže to znělo jako sranda na X týdnů.


Frida Kahlo šátek rebozo
Frida Kahlo v šátku rebozo

Jelikož byla bolest natolik nepříjemná, rozhodla jsem se (pro klid v duši), celou záležitost telefonicky konzultovat se svým gynekologem. Celý problém jsem mu vylíčila a čekala ujištění přesně podle pana Google, že těhotenství takto probíhá. Jaké bylo mé překvapení, když mne pak doktor odkázal na mého praktika a dál se mnou nebavil. Naštěstí jsem druhý den měla online povídání pod záštitou České asociace dul, kde jsem se zkusila zeptat na to samé. Nejen, že můj problém byl považován za běžnou těhotenskou záležitost, ale navíc jsem dostala doporučení na šátek s exotickým názvem rebozo (ree-bo-zo).


Protože ráda hledám alternativnější cesty než rovnou běžet k doktorovi, tak jsem si o šátku rebozo hned načetla pár článků. Informace ohledně všestranného a zároveň praktického využití mne natolik oslovily, že jsem ho hned na druhý den objednala. Rada od duly byla prostá: zkus si bříško ovázat šátkem, ten ti pomůže s oporou těla, bolest by měla ustat. Než mi šátek rebozo dorazil, tak jsem si zkusila bříško zavinovat klasickým šátkem na nošení miminka. Také to lze, výsledky se dostavily do druhého dne, ale pro mne bylo dost náročné šátek dvakrát omotat kolem těla a dotáhnout po každé návštěvě toalety. Se šátkem rebozo, který je podstatně kratší, je manipulace o dost pohodlnější a méně fyzicky náročná.


CO JE REBOZO?


rebozo mexická žena nošení dětí
Mexická žena s dítětem v šátku rebozo

Šátek rebozo pochází z Mexika. Jedná se o tradiční šátek, který provází místní ženy po celý jejich život. Je hojně rozšířen nejen v Mexiku, ale po celé Latinské Americe. Pod jinými názvy se s ním můžeme setkat i v jiných kulturách. Na Ukrajině se tento šátek například nazývá svivalník, u nás ho známe pod termínem podvazovací šátek.


Šířka šátku se pohybuje kolem 70 cm, délka je rozmanitější a zpravidla je dlouhá mezi 1,8 m a 2,7 m. Šátek rebozo může být jednobarevný, ale typičtější jsou pro něj různé barevné dekorační vzory. Většinou je utkaný z bavlny, lnu, konopí nebo vlny. Záleží na klimatickém podnebí dané země. V horách se používá více vlny.


LEGENDY PRAVÍ


V Mexiku se ručně tkané rebozo údajně dává darem mladým dívkám při oslavě menarché (oslava první menstruace). Maminky a babičky šátek darují a společně s ním předávají hlubokou ženskou moudrost minulých generací. Šátek ženu doprovází celý život. Často se dědí z generace na generaci v ženské linii. Prý jsou do šátku vetkány všechny prožitky předchozích majitelů. Je nosičem všech milování, těhotenství, porodů, vítání novorozenců a dalších tradičních ceremonií. Zní to sice trošku ezo, ale mně se ten nádech romantiky vlastně líbí. V současné době šátek rebozo hojně využívají porodní báby a duly.


Možnosti využití šátku rebozo jsou takřka nekonečné. Původně se šátek rebozo využíval jako módní doplněk – nosil se kolem ramen, krku nebo i na hlavě. Využíval se také k přenášení potravin. Postupně však ženy přišly na to, že se dá využívat i v dalších oblastech jejich života.


OBDOBÍ PŘED POČETÍM

Zavinutí šátkem rebozo se dá využít během chladnějších dnů nebo večer, kdy je tělo unavené. Udržuje v teple ledviny, močový měchýř, ale také dělohu a vaječníky. Ovázání šátku přes boky, bedra a podbřišek pomáhá zpevnit tělo při namáhavé fyzické práci. Šátek se dá také využít během bolestivé menstruace, kdy pomáhá s uvolňováním pánve, vazů a břišních svalů. Stejné účinky má také v době, kdy se žena s svým mužem o miminko snaží.


PODPORA V TĚHOTENSTVÍ


rebozo mexická žena těhotenství
Podvázané bříško v těhotenství

Rostoucí bříško v těhotenství je pro nastávající maminky velká zátěž. Zavinování šátkem rebozo uleví nejen bolestem zad, ale také pánevnímu dnu a břišním svalům (snižuje riziko diastáze). Šátek rebozo pomáhá nadlehčováním bříška také jako prevence při jeho tvrdnutí. Těhotenské bříško je dobré podvazovat ve chvíli, kdy už je těžší a komplikuje přirozený pohyb. Bříško je zpevněné a záda se tak méně zatěžují.




TĚHOTENSKÉ MASÁŽE A CVIČENÍ


Šátek rebozo se v těhotenství nemusí využívat jen pasivně jako opora těla, ale také lze využít aktivní formou. A to buď formou masáží (tzv. manteadas) nebo cvičení. Masáže uvolňují pánev, žebra, bránici, hluboké břišní a pánevní svaly. Houpavé pohyby jsou pro miminko velmi příjemné. Cvičení je neinvazivní a zcela bezpečné. Certifikované masáže provádí například Anna Krause nebo Tereza Vejvodová.

Osobně se do popisu cvičení s šátkem rebozo pouštět nechci. Jednak jsem ho sama v těhotenství nepraktikovala a druhak si je lepší techniku osvojit od zkušeného lektora. Jedná se vždy o párové cvičení, je potřeba mít tedy nadšeného partnera nebo ochotnou kamarádku. Pár cvičení má na stránkách popsána Be Lenka. Spousta zahraničních videí s cvičením lze také dohledat na YouTube pod klíčovým slovem “rebozo”.


POMOCNÍK PŘI PORODU


rebozo těhotenství porod úleva od bolesti
Porodní pozice za pomocí šátku rebozo

Šátek rebozo může být také skvělým pomocníkem při porodu. Ať už ve zkušených rukou certifikované duly nebo jako pomůcka při hledání nejlepší porodní polohy. Porodní asistentky a duly, které se zaměřují na techniku masáží s šátkem rebozo během porodu, dokáží za jeho pomoci miminko správně dorotovat do porodních cest. S touto technikou pracují při kontrakcích i mezi nimi. Pomocí svazování dokáží porodní báby částečně ulevit od bolesti. Odtud pak vychází cviky “Spinning Babies”, které se provádí především při nepostupujícím porodu, při porodu koncem pánevním nebo při jiné komplikovanější poloze miminka v bříšku. Je ale potřeba, aby cviky s šátkem rebozo prováděl někdo, kdo je do speciálních technik proškolený. Více o využití šátku během porodu najdete také na webu Be Lenka.


Osobně mne velmi zaujalo využití šátku rebozo k “zavěšování” během porodu. Šátek lze upevnit na domácí dveře, přehodit přes zátylek partnera nebo v porodnici připevnit na porodnické křeslo. Může tedy pomoci zajistit rodičce stabilitu například při porodní pozici v hlubokém dřepu. Další výhoda je, že může mít rodička díky šátku zdvižené ruce a tím anatomicky pomoci k lepšímu otevření porodních cest. Rozhodně mám v plánu si šátek rebozo do porodní tašky přibalit.


BONDIG S NOVOROZENÝM MIMINKEM


Po porodu se do šátku rebozo můžete zabalit s miminkem a užívat si společně první chvíle. V Mexiku se rebozu říká také “abrazo calido” v překladu “vřelé objetí”, které je symbolem ochrany a péče.


ZAVINOVÁNÍ DĚLOHY


Prvotní, a pravděpodobně nejdůležitější, funkce šátku rebozo je podvazování během šestinedělí, které napomáhá zavinování dělohy po porodu a poskytuje všem orgánům oporu. Orgány břišní a pánevní oblasti se vrací zpět na své místo, protože během těhotenství ustoupily rostoucímu miminku.


Se zavinováním bříška by čerstvá rodička měla po porodu začít co nejdříve. Je zde důležitá pravidelnost a důslednost. Během celého šestinedělí je ideální mít zavázané bříško 10–12 hodin denně. Podvazuje se stejně jako těhotenské bříško od boků až po začátek žeber. Při zavazování se doporučuje oproti těhotenskému úvazu poloha vleže na zádech, abychom ukotvily vnitřní orgány přesně tam, kde je v budoucnu zase chceme mít.


rebozo ring sling nošení dětí díte v šátku
Dítě v tradičním šátku rebozo

Šátek rebozo pracuje na jiném principu než bederní pás. Jeho výhodou je, že svaly pod šátkem oproti bedernímu pásu stále pracují. Nejedná se o korzet, pouze o podporu. Technika podvazování poporodního bříška není nijak exotická, již naše babičky i prababičky se často podvazovaly už v porodnicích.


NOŠENÍ DĚTÍ


Ani po narození miminka nemusíme házet šátek rebozo do žita. Lze využít na nošení dětí. Buď se můžou k šátku rebozo dokoupit kroužky, nebo lze také vyzkoušet úvaz “nešitý ring sling” bez nich. Krátká délka šátku umožňuje nošení starších dětí také na zádech. Jakmile potřebujete spícího prcka odložit, není nic jednoduššího než šátek rebozo využít jako deku nebo i přikrývku.


KDE KOUPIT REBOZO


Osobně mám zatím zkušenost pouze s nákupem jednoho šátku rebozo, který mi (jak doufám) vydrží do konce života, tak jen letmo upozorním na e-shopy, které mne při výběru nejvíce zaujaly:

Hodně mne zaujaly folklórní motivy. Vybrala bych si i z motivů mandal. Navíc se mě baví, že se tyto šátky rebozo vyrábí na Slovensku. Původně jsem nákup šátku plánovala z tohoto e-shopu, ale nevyhovovala mi délka šátku, která je menší než 2 m. Raději jsem si koupila šátek o rozměrech 3 m. Pohodlně se mi váže velké těhotenské bříško i na dva uzly a věřím, že v něm někdy poponesu i našeho budoucího prcka.

Velmi mě baví e-shop, který dováží šátky rebozo přímo z Mexika. Vyrábí se ručně v souladu s tradicemi. Nákupem šátku přímo od nich podpoříte místní komunitu v ekonomické samostatnosti. Na můj vkus jsou tyto šátky příliš barevné, upřednostnila bych decentnější. Kromě těchto šátků mají také jiné tradiční mexické výrobky, které stojí za pozornost.

Svůj vysněný šátek rebozo jsem objevila na tomto e-shopu. Vybrala jsem si krásně žlutý šátek se vzorem bílé větvičky, je ozdoben bílými třásněmi na bocích. Moje rebozo je vyrobeno ze lnu (žakár), který je sice tvrdší, ale časem měkne a zraje jako víno. Při mé postavě je šířka 50 cm a délka 3 m bez třásní naprosto ideální. Hanka má na svém webu také nabídku bylinek, aromaterapie a napářky.


Zdroj fotografií: Pinterest

Comentarios


Ya no es posible comentar esta entrada. Contacta al propietario del sitio para obtener más información.
bottom of page