Pohodlí
V oblečení budete trávit zhruba dvě hodiny, proto by mělo být v první řadě pohodlné. Jestliže vás bude něco tlačit, dřít, nebo vám budou z oblečení vykukovat části těla kterými se na fotografiích chlubit nechcete, vyberte jiné. V pohodlném oblečení totiž snáze vykouzlíte přirozený úsměv a obecně budete na fotkách působit výrazně lépe.
Styl
Styly všech lidí na fotce je dobré sladit dohromady. Pokud si vyberete sportovní oblečení, nebylo by dobré, kdyby měla vaše polovička oblečení jako do divadla. Zkuste tedy šatník nakombinovat tak, abyste působili vyvážením a přirozeným dojmem.
Barva
Při výběru oblečení je jeden z nejdůležitějších faktorů barva. Ideální je sladit celý oděv v jedné barvě a jejích odstínech, nebo naopak vybrat barvy kontrastní.
Při výběru oblečení myslete také na výraznost – křiklavá barva s divokými vzory na sebe strhne pozornost, která by měla být především na vás. Ideálním řešením je tak zvolit odlišné materiály, střihy, textury a decentní vzory. Celá rodina oblečená do stejných košil nepůsobí zrovna nejlépe, stejně jako není hezké, když má každý člen rodiny trička s výraznými nápisy a obrázky.
Vyvarovat byste se měli také bílé barvě na velkých plochách. Bílá je totiž vysoce reflexní, ale stejně zrádná je i černá, a to navzdory tomu, že má obecně tendenci zeštíhlovat. Černá vás může na fotografii potlačit do pozadí a o to víc pak vynikne například barevná příroda kolem vás.
Zapomínat nesmíme ani na vhodnou obuv, která bude celý váš outfit podtrhávat.
Velice příjemné jsou i doplňky. Ty se dají jednoduše střídat a celá série může díky nim působit pestřejším dojmem. Pánové mohou sáhnout po klobouky, zatímco dámy mohou zkusit například šátek.
V případě focení portrétů jediné osoby je dobré mít k dispozici alespoň jednu variantu k převlečení navíc. Může jít například o jiný odstín svetru, saka, jiná sukně apod. Zároveň je ale potřeba myslet na lokalitu focení – to může probíhat například v městském parku, kde nemusíte mít na převlékání příliš soukromí.
Příklady
Příklad č. 1
Bílá barva je vysoce reflexní a odráží okolní světlo. Je přesvícená a postrádá strukturu. Všichni členové rodiny tak na fotce trochu splývají v jeden velký bílý objekt. Druhá rodina má béžové oblečení „rozbito“ vínovou barvou. Díky tomu působí více přirozeně, uvolněně a sehraně.
Příklad č. 2
První rodina se pokusila barevně sjednotit a téměř se jim to povedlo. Celkový dojem „rozbíjí“ holčička sedící mamince na ramenou, která výraznější barvou šatů upoutává největší pozornost. Dále nepůsobí hezky otevřená obuv žen a uzavřená obuv muže. Druhá rodina zvolila decentnější tóny a působí díky nim více harmonicky. Na fotografiích jsou výrazné tváře portrétovaných osob.
Příklad č. 3
První rodina díky záplavě barev a nejednotných odstínů působí chaoticky. Podobná fotografie, která se tentokrát řídí pravidly oblékání pro focení, vysílá sehraný dojem. Všimněte si také maminky, která zvolila světlé tričko a tmavý svetřík – taková kombinace modelku zeštíhluje.
Příklad č. 4
První rodina zvolila oblečení, které je odlišuje barvou košil. Opět nepůsobí uceleně. Druhá rodina zvolila stejnou barvu oblečení, pouze se odlišila materiálem a vzorem. Sympatické jsou i drobné detaily, například lak na nehtech maminky.
Příklad č. 5
První rodina zvolila černou a tmavě modrou kombinaci bez vzorů a z podobných materiálů. Kvůli tomu působí mdle a nevýrazně. Druhá rodiny zvolila podobné barvy, ale vypustila černou. Navíc zvolila různé materiály a vzory, kterými se od sebe jednotliví členové rodiny odlišují, ale přesto vypadají, že k sobě patří.
Příklad č. 6
První rodina opět zvolila dominantní černou barvu a k ní doplňkovou šedou. Správně nakombinovala různorodé materiály a vzory. Bohužel pozadí na fotce je tmavé a rodina trošku splývá. Druhá rodina na focení zvolila sice světlé a nenápadné barvy, ale v kontrastu se světle zeleným pozadím rozhodně nezaniká.
Příklad č. 7
Na první fotografii je opět zvoleno různobarevné oblečení. Chlapeček má navíc výrazný obrázek na tričku, který zbytečně odvádí pozornost. Druhá rodina zase zvolila doporučované odstíny jedné barvy, změť materiálů a vzorů.
Příklad č. 8
První dvojice zvolila černou barvu. Oba mají vršek ve stejné barvě, tudíž splývají dohromady. Pozadí působí veseleji než samotná lidé, i když má nastávající maminka zářivý úsměv. Černá je na fotkách smutná a nevýrazná. Druhá dvojice zvolila opět podobné tóny jemných pastelových barev. Muž se barevně odlišuje od ženy, je tedy na první pohled patrné těhotenské bříško. Kdyby první pár zaujal stejnou pózu, těhotenské bříško by zaniklo. Maminka si vybrala bílé tričko a béžový svetr. Bílá barva v tomto případě přitahuje zrak na nejdůležitější bod fotky.
Příklad č. 9
Jak už jsem výše zmínila, stejné pravidlo platí i u jednotlivců, nejenom u párové nebo rodinné fotky. První slečna zvolila na fotce agresivní fialovou v kombinaci s tvrdou černou. Tmavé vlasy zanikají. Celkový dojem z fotky bude tvrdý a agresivní. Druhá slečna zvolila hnědé silonky s rezavým svetrem. Světlé vlasy jsou zvýrazněny.
Zkusme si první slečnu představit tak, že nahradíme černou barvu šedou a agresivní fialovou například jemnou pastelovou barvou. Nebude působit lépe?
Doufám, že jsem Vám alespoň trošku pomohla v této těžké otázce.
Zdroj fotografií k příkladům: Pinterest
Comments